Arta si Creativitate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Raspuns la expozitii

2 participanți

In jos

Raspuns la expozitii Empty Raspuns la expozitii

Mesaj  Elena Nicoara Lun Ian 24, 2011 5:42 pm

In legatura cu expozitiile, eu am avut niste oportunitati pt ca am deschis una la un muzeu in Falticeni,la care au loc tot felul de evenimente culturale si artistice si a doua la Iasi la Universitatea Petre Andrei ,unde sunt profesori copiii mei,dar si acolo expun diversi artisti.Nu exista nicio conditie sa ai atestate dar e mai bine sa fii acoperit cu o mica privatizare,eventual o asociatie familiala.Eu am riscat.La targuri de handmade nu ai nevoie de nimic.Doar de o invitatie sau te poti inscrie singur.Exista insa anumite targuri ,cum ar fi cele organizate de Mesterii populari ,unde trebuie sa fii membru.Orice targ organizat iti expune conditiile si atunci stii daca poti participa.In alta ordine de idei sa stii ca daca vrei sa valorifici ceva trebuie sa mergi la targuri sau sa deschizi expozitii cu vanzare.Eu pe blog nu am vandut nimic.Trebuie sa te misti.
Daca ai observat pe blogul meu,la inceput am pictat pe sticle si mai apoi am folosit decupajul.Exista niste site-uri rusesti pe care le urmaresc in care sticlele decorate sunt pline.Sunt niste minunatii si te poti inspira.Imi pare rau dar nu am cum sa ti le dau pt ca trebuie sa le scriu cu caractere slave pe care tastatura noastra ,latina,nu le are.Sper sa gasesc o modalitate sa ti le trimit.

Elena Nicoara

Posts : 10
Join date : 22/01/2011
Age : 73
Location : Suceava,Romania

Sus In jos

Raspuns la expozitii Empty Re: Raspuns la expozitii

Mesaj  Adriana A. Mar Ian 25, 2011 4:29 pm

Elena, ce noroc sa te avem printre noi, cunosti atat de bine cum stau lucrurile cu targurile si expozitiile, ai putea fi mama noastra, a tuturor celor care vor sa paseasca pe acest drum al artei. Sa-ti traiasca copiii, trebuie ca te mandresti tare mult cu ei, amandoi profesori la Universitate, ce materie predau?... Si ei trebuie sa se mandreasca cu o asa mama creativa, ca sa nu mai spun de nepoti, daca ai, ce norocosi trebuie sa fie ei cu o asa bunica care ii ajuta sa-si dezvolte creativitatea. Esti minunata, cu siguranta ca ti s-a spus asta foarte des!!!


Trebuie sa fie tare frumos sa poti participa la astfel de expozitii, eu am vrut sa ma prezint impreuna cu sotul meu la expozitia anuala de decupaj la Roma, problema era a deplasarii, in primul rand pentru ca eu sufar de o forma grava de rau de masina, in al doilea rand pentru ca nu avem un mijloc de transport si ne-ar fi fost imposibil sa ducem operele, noi am lucrat mult pe tegole, (tigle de pus pe acoperisul caselor) daca vrei sa incepi sa vinzi ceva on-line iti recomand sa incerci si cu tegole, este usor de lucrat si deocamdata in Romania inca nu au aparut.
Iti trimit o adresa ca sa ai o idee despre ce este vorba:
www.tegoworld.jimdo.com

Stii cumva care sunt conditiile si costurile infiintarii unei asociatii familiale avand ca scop producerea si vanzarea articolelor artizanale?


Intr-adevar, am observat ca unele sunt pictate, am stat un pic sa studiez,un picut ne pricepem si la pictura chiar l-am facut atent si pe sotul meu. Foarte,foarte frumoase! FELICITARI pentru creativitate si manualitate! E un pacat ca la noi in Romania nu prea se apreciaza arta, artistii nu sunt sprijiniti de societate, ar trebui sa se acorde o mai mare atentie iubitorilor de arta! Ma intreb, oare ce e de facut in acest sens?



Chiar as vrea si eu adresele rusesti, nu merge sa iei adresele cu copy-paste?
Adriana A.
Adriana A.

Posts : 38
Join date : 21/01/2011
Age : 44
Location : Homesti, Rm. Sarat

http://artasicreativitate.blogspot.ro/

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum